Jak działa koncentrator tlenu

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które chcą kupić koncentrator tlenu, dotyczy tego, jak on działa i jak go prawidłowo używać. Zatem jak to robić? Urządzenie jest przystosowane do pracy nawet przez całą dobę, ale czy oznacza to, że należy z niego korzystać bez żadnych ograniczeń czasowych? Poznaj odpowiedź na to i wiele innych pytań związanych z tematem.

Co warto wiedzieć o koncentratorze tlenu?

Z całą pewnością koncentrator powietrza jest urządzeniem komfortowym w użytkowaniu, a jego właściwe stosowanie jest możliwe przez długi czas. Przyjmuje się, że osoba skierowana na terapię tlenową powinna korzystać z niego przez co najmniej 16 godzin w ciągu doby, w tym przede wszystkim podczas snu, bo wtedy działa najefektywniej. To uzasadnione zalecenie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Bardzo ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem podawania tlenu medycznego skonsultować się z lekarzem i dokładnie omówić okoliczności, a następnie ustalić zasady działania. Chodzi tutaj przede wszystkim o czas dawkowania i stężenie gazu. To kwestie ściśle powiązane z rodzajem choroby oraz indywidualnymi potrzebami pacjentów.

Innym zagadnieniem jest to, jak działa koncentrator tlenu i na czym polega jego obsługa. Niektórzy obawiają się skomplikowanych czynności, ale uspokajamy. Korzystanie z koncentratora powietrza jest możliwe bez żadnej specjalistycznej wiedzy – to niezwykle istotne, jeśli myślimy o dobru i komforcie pacjentów oraz ich opiekunów. Obsługa urządzenia jest prosta i bezproblemowa. Wystarczy zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją, żeby dowiedzieć się, jak uruchomić sprzęt i w jaki sposób się nim posługiwać. Można sobie z nią z łatwością poradzić bez uprzedniego przygotowania.

W sprzedaży dostępnych jest kilka typów akcesoriów, które można stosować, wykorzystując koncentrator tlenu, jak np. maski i wąsy. Te pierwsze pozwalają na wdychanie gazu przez usta i nos, jednak to rozwiązanie ma pewne ograniczenia. Jeżeli terapia została przepisana osobie, która jest w stanie się komunikować i samodzielnie żywić, maska może utrudniać jej komfortowe wykonywanie tych czynności. Z tego względu dużą popularnością (jeśli ich zastosowanie jest możliwe) cieszą się wąsy tlenowe. W tym przypadku koncentrator powietrza transportuje skoncentrowany tlen prosto do nosa bez blokowania ust.

Jeżeli już mowa o komforcie użytkowników, warto podkreślić, że w sprzedaży znajdują się zarówno stacjonarne, jak i przenośne koncentratory. Mobilne modele pozwalają potrzebującym pacjentom na sprawne poruszanie się po domu czy poza nim, a także umożliwiają zdecydowanie wygodniejsze funkcjonowanie w obliczu walki z chorobą.

Jak działa koncentrator tlenu?

Wszystkie nasze dostępne koncentratory podają powietrze o większej zawartości tlenu. Zasada ich działania jest prosta, a co ważne, nie wymagają one dodatkowej butli z tym gazem. Koncentratory pobierają z otoczenia powietrze, później je oczyszczają i filtrują, a następnie pozbawiają azotu. Dzięki temu stężenie tlenu, który trafia do organizmu przekracza 90%. Sprzęty są w stanie działać 24 godziny na dobę, dostarczając od 0.5l do 5l gazu.

Koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu

Dla kogo jest koncentrator tlenu?

Tlenoterapia to leczenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Najprościej mówiąc – można wykorzystać je we wszystkich sytuacjach, gdy u pacjenta dochodzi do niewydolności oddechowej. Po koncentratory tlenu sięga się w trakcie leczenia długookresowego oraz podczas opieki paliatywnej, ale także w przypadkach nagłych, gdy ostry stan chorobowy uniemożliwia człowiekowi samodzielne i efektywne oddychanie.

W leczeniu schorzeń przewlekłych układu oddechowego (również nowotworowych) po koncentratory powietrza sięga się przede wszystkim do opieki oraz łagodzenia skutków dolegliwości, takich jak obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, astma oskrzelowa, dysplazja płucna czy zwłóknienia płuc. Wskazaniem do wdrożenia tlenoterapii są też choroby układu krążenia i rozmaite problemy kardiologiczne. Wiedząc, jak działa koncentrator tlenu, można stwierdzić, że znajduje zastosowanie w przypadku niewydolności krążenia czy związanych z tym schorzeń, na przykład zwłóknień mięśnia sercowego. Prócz tego urządzenie może wspomagać przeciwdziałanie negatywnym skutkom niskiej saturacji, a więc niewystarczającego nasycenia tlenem krwi tętniczej.

Ponadto z terapii tlenowej korzystają pacjenci z problemami z niedociśnieniem i nadciśnieniem. Sprzęt ten pomocny jest też w trakcie opieki pooperacyjnej. Wykorzystuje się go w okresie po operacjach kardiologicznych i bezpośrednio po zawałach. To, jak działa koncentrator tlenu, sprawia, że sięgają po niego osoby cierpiące na bardziej powszechne zaburzenia, takie jak przewlekłe migreny, wycieńczenie czy stany długotrwałej bezsenności. Ze wsparcia, które oferuje koncentrator powietrza, korzystają także osoby starsze i zmagające się z obturacyjnym bezdechem sennym.

Podsumowując: terapia tlenowa z użyciem naszych urządzeń pomaga bardzo wielu osobom, dzięki czemu mogą poprawić standard codziennego funkcjonowania, minimalizując uczucie duszności. Koncentrator zapewnia jego dostawę i może dać szansę na efektywne leczenie w domu, co ma niebagatelne znaczenie dla komfortu psychicznego pacjentów. Tym bardziej, jeśli sięgnie się po zaawansowane technologicznie, lecz intuicyjne w obsłudze urządzenia mobilne.

Przeciwskazania do używania koncentratora powietrza

Jak w przypadku każdego rodzaj leczenia, tak i w odniesieniu do terapii tlenowej z użyciem koncentratora powietrza występują pewne przeciwwskazania. Z tlenoterapii nie powinny korzystać kobiety w ciąży, osoby z padaczką oraz te na zaćmę. Występuje także szereg przeciwwskazań związanych z kwestiami kardiologicznymi – barierą jest choroba wieńcowa serca czy posiadanie rozrusznika. Ograniczeniem dla wykorzystania koncentratora tlenu są również urazy i schorzenia płuc, w tym rozedma oraz odma opłucnowa. Ponadto przeszkodą w zastosowaniu urządzenia medycznego tego typu są stany zapalne zatok przynosowych i przebyte operacje uszu. Z tego względu zaleca się rozpoczęcie terapii jedynie w porozumieniu z lekarzem specjalistą.